Kritéria pre nadané deti

Riaditeľstvo  ZŠ Ul. karpatská 803/11, Svidník na základe Zákona č. 245 /2008 Zz. o výchove a vzdelávaní a o zmene a doplnení niektorých zákonov podľa § 105 ods. 4 vydáva

Kritériá  na overenie špeciálnych schopností, zručností  alebo nadania detí  alebo žiakov pre prijímanie do programu pre intelektovo nadaných žiakov:

Do škôl alebo tried pre žiakov so všeobecným intelektovým nadaním sú  prijímaní žiaci na základe žiadosti zákonného zástupcu po diagnostike vykonanej zariadením výchovnej prevencie a poradenstva. Primárnym cieľom výchovno - vzdelávacieho procesu je rozvíjanie celkového potencionálu vysoko nadpriemerných intelektových schopností nadaných detí.

Výber žiakov je zohľadnený v dvoch základných kritériách:

1. Dieťa musí byť vyšetrené  psychologicky – v CPPPaP ( Centrum pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie) najbližšie k miestu bydliska a dosiahnuť stanovenú hodnotu IQ (130) a medzinárodne platnú hranicu nadania.
  2. Dieťa musí dosiahnuť  určitú úroveň čítania, počítania a písania.paličkovým písmom resp. písaným písmom.

Každé  dieťa sa zúčastní prijímacích pohovorov,ktoré pozostávajú z:

• vedomostné skúšky (cca 3 mesiace pred zaškolením)
  • potvrdenie úrovne celkového vývinu poznatkov a záujmov
  • zistenie sociability a celkovej osobnostnej úrovne

Riaditeľ školy oznamuje rodičom , že testovanie žiakov do 1. ročníka do programu pre intelektovo nadaných žiakov sa bude konať v mesiaci máj 2014.

Svidník, 31.1.2014

Ako rodič  zistí, či má intelektovo nadané dieťa? Dieťa sa:

•  VYPYTUJE
  • JE MIMORIADNE ZVEDAVÉ
  • JE MENTÁLNE AJ FYZICKY ANGAŽOVANÉ
  • JEHO NÁPADY SÚ NEOBVYKLÉ A ORIGINÁLNE
  • STÁLE SA HRÁ A AJ TAK DOSAHUJE DOBRÉ VÝSLEDKY
  • DISKUTUJE O PODROBNOSTIACH  A NEJASNOSTIACH
  • JE NAD KOLEKTÍVOM ALEBO MIMO NEHO
  • JASNE DÁVA NAJAVO SVOJE POCITY A NÁZORY
  • UŽ VIE, POZNÁ, MÁ VEDOMOSTI
  • PO 1 – 2 OPAKOVANIACH LÁTKU DOBRE  OVLÁDA