V piatok 15.11.2019 sa žiaci 6. a 7. ročníka zúčastnili besedy na ZŠ 8. mája s úspešnou, a medzi deťmi obľúbenou spisovateľkou Gabrielou Futovou. Žiaci si pre spisovateľku pripravili otázky , na ktoré im trpezlivo odpovedala a dozvedeli sa rôzne zaujímavosti o jej živote či písaní kníh. Žiakov beseda veľmi zaujala. Na záver besedy si mohli zakúpiť knihy, ktoré im spisovateľka vlastnoručne podpísala. Pevne dúfame, že takýmto spôsobom nadobudnú kladný vzťah k čítaniu a svoj voľný čas budú tráviť s knižkou.
DEŇ OTVORENÝCH DVERÍ V PODDUKLIANSKOM OSVETOVOM STREDISKU
Žiaci z výtvarného krúžku "Dúhové pastelky" sa 12.11.2019 zúčastnili v Podduklianskom osvetovom stredisku "Dňa otvorených dverí". Pani Katarína Grúsová ich zasvätila do tajov servítkovej techniky. Deti si vlastnoručne nafarbili a oblepili obrázkami zo servítok staré sklenené poháre a fľaše. Takto im dali druhú šancu a teraz im môžu znovu poslúžiť ako pohár na farbičky, nádoba na čaj alebo váza na kvety. Domov si odniesli krásne darčeky pre najbližších, ale aj veľa pekných zážitkov.
Ekovýchovný program Veľké šelmy
Regionálne centrum ochrany prírody v Prešove pripravilo pre našich žiakov ekovýchovnú aktivitu o veľkých šelmách žijúcich v našich lesoch. Na besede sa piataci a siedmaci dozvedeli veľa nových a zaujímavých informácií o medveďoch, vlkoch a rysoch. Prednáška bola spojená s premietaním prezentácií a video nahrávok. Ďakujeme Ing. Marte Hrešovej za obohatenie vyučovacieho procesu v oblasti ochrany prírody a enviromentálnej výchovy.
EDUCODE ACADEMY
Nadaní žiaci II.stupňa riešili logické úlohy v rámci medzinárodnej aktivity EDUCODE ACADEMY podporené iniciatívou MEET and CODE. Za úspešné absolvovanie a vyriešenie niekoľkých logických úloh zameraných na tvorivosť, logaritmické myslenie, programovanie a kreativitu získali certifikáty, ktoré si určite zaslúžia. Okrem riešenia rôznych hlavolamov, programovali ozobotov, učili sa algoritmy na poskladanie Rubikovej kocky, písali tajné šifry v Morseho abecede a unikali cez escape room.
M.Iľkanin na hodine obohatenia
V piatok 8. novembra sme na našej hodine obohatenia privítali bývalého herca divadla A. Duchnoviča v Prešove, bývalého redaktora televízie JOJ a RTVS, súčasného moderátora mnohých festivalov a kultúrnych podujatí, súčasného mestského poslanca a terajšieho riaditeľa Dukla Destination , p. Michala Iľkanina. Bol veľmi prívetivý, milý a zhovorčivý. Porozprával nám o svojom detstve, študentských rokoch, dospelosti, kde všade pôsobil a pracoval. Deti ho bombardovali otázkami, no nemali šancu, na všetky svedomito a s radosťou odpovedal. Beseda sa niesla vo veľmi príjemnej a uvoľnenej atmosfére. Srdečná vďaka za návštevu, obohacujúce poznatky a hlavne za čas.
IT SHOW v Košiciach
Dňa 8.11.2019 sme sa zúčastnili na 3. ročníku neopakovateľnej IT SHOW v Košiciach. Aj tento rok pripravili muži v modrom v spolupráci s predstaviteľmi svetových IT gigantov a redakciou TOUCH IT úspešnú a jedinečnú výstavu. Počas celého podujatia boli vystavené najnovšie notebooky, počítače, mobily, herné konzoly a iné IT novinky svetových výrobcov Asus, Epson, Lenovo, Microsoft, Acer, AMD, Eset, HP, Samsung, Xiaomi. Stretli sme známe tváre slovenského youtubu: Asimister a Kravička. Akciu sprevádzal a moderoval IT odborník a šéfredaktor magazínu TouchIT Ondrej Macko.Tešíme sa, že aj tento rok sme zažili svet IT na vlastnej koži, videli sme najvychytanejšie technologické novinky a svetové trendy.
MICROSOFT GLOBAL LEARNING CONNECTION
Nadaní žiaci II.stupňa sa zapojili do celosvetovej akcie GLOBAL LEARNING CONNECTION, ktorú organizuje spoločnosť MICROSOFT. Našim žiakom pripravila aktivitu manažérka pre vzdelávanie Zuzana Molčanová zo spoločnosti MICROSOFT a žiaci si vyskúšali známu aktivitu MYSTERY SKYPE, v ktorej museli uhádnuť v akom meste sa práve nachádza. Mesto NÁMESTOVO nakoniec uhádli na základe otázok a indícií, ktoré dostali. Na záver im Zuzka porozprávala o práci v Microsofte a žiaci mali príležitosť opýtať sa na to, čo ich najviac zaujíma.
A opäť bol Karpaťák
Aby bol školský život pre žiakov zaujímavejší, pripravili deviataci 28.10.2019 pre piatakov tzv.Karpaťák. Bolo to slávnostné uvítanie na druhom stupni. Nechýbal príhovor Radky, opečiatkované ruky a líca od chlapcov, ako aj pamätné listy a medaily, ktoré pre nich pripravili. Neoficiálna časť sa niesla v duchu rôznych súťaží: kŕmenie jogurtmi , tancovanie s balónami , prekážkové dráhy a na záver pekné pesničky v podaní piatakov. Ďakujeme deviatakom za prípravu a piatakom za vzorné správanie sa na tejto školskej akcii.
LOCAL AREA EXPLORERS – etwinning projekt (7.ročník)
Medzinárodný eTwinningový projekt medzi ôsmimi krajinami (Slovensko, Česká republika, Poľsko, Turecko, Grécko, Srbsko, Spojené kráľovstvo, Španielsko) je v plnom prúde. Žiaci 7.ročníka si splnili svoje októbrové úlohy, v ktorých predstavili seba, svoju triedu, našu školu a naše mesto prostredníctvom prezentácií cez nástroj ISSUU a kvízu, ktorý vytvorili na platforme GoConqr pre partnerské krajiny. Projektovou úlohou je aj výmena pohľadníc a naši žiaci si ich vymenia s partnerskou školu v Poľsku.
Vzdelávacie aktivity na našej škole
Slovenské národné stredisko pre ľudské práva nás oslovilo s ponukou vzdelávacích aktivít pre žiakov 6. a 7. ročníka. JUDr. RICHARD ANTAL vysvetlil žiakom základy ľudských práv , ktoré sú zakotvené v Ústave SR. V praxi si to žiaci vyskúšali na tvorivých aktivitách. Takto si uvedomili dôležitosť a hodnotu práv. Siedmakom podrobnejšie porozprával o diskriminácii , so šiestakmi diskutoval o šikane a kyberšikane. Aktuálne nadviazal na film, ktorý videli žiaci minulý týždeň. Dúfame,že týmito vzdelávacími aktivitami sme zabránili šikane a kyberšikane v našej škole.
Deviataci za poznaním pamiatok Karpatskej drevenej cesty
V rámci súťaže „Po stopách kultúrneho dedičstva „ CVČ pripravilo pre všetkých súťažiacich výlet po Karpatskej drevenej ceste. Braňo , Tomáš a Denisa začali svoje poznávanie v skanzene v chráme sv. Paraskievy krátkou modlitbou prostredníctvom otca duchovného. Po skončení sme nastúpili na autobus, ktorý nás odviezol do Ladomírovej k architektonicky najhodnotnejšiemu chrámu sv. Michala Archanjela, ktorý bol postavený v roku 1742. Naša cesta pokračovala do obce Hunkovce, kde sme prechádzali okolo chrámu Ochrany Presvätej Bohorodičky. Ďalšou našou zastávkou bola obec Bodružal, pri chráme sv.Mikuláša postaveného v roku 1658. Tento chrám bol 7. Júla 2008 zapísaný do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. Z Bodružali sme zamierili do Miroli k chrámu Ochrany Bohorodičky a následne sme pokračovali do Vyš.Komárnika k Chrámu sv, Kozmu a sv. Damiána. Poslednou našou zastávkou bol chrám Ochrany Bohorodičky v Nižnom Komárniku, kde sme naše putovanie za históriou ukončili. Celou cestou nás vedomostne obohacovala p. Vasilenková – kurátorka nášho múzea vo Svidníku, za čo sme jej veľmi vďační. Tento krásne prežitý deň sme ukončili spoločným obedom na ZŠ 8.mája vo Svidníku.
Beseda o rybách a rybolove na hodine biológie u šiestakov
Ryby patria medzi najstaršie živočíchy na Zemi, obývajú oceány, moria, rieky i jazerá. Mnohí ich chovajú v akváriách, iní sa venujú rybolovu tak, ako naši žiaci Miloš Mazur a Sofia Kotuličová. Vášniví rybári si pre svojich spolužiakov pripravili besedu o svojej záľube s výkladom a názornými ukážkami. Priniesli nám ukázať udice, návnady, hlásiče, navijaky, gumové nástrahy... Pútavo hovorili o rybách sladkovodných a o ich význame v prírode i pre človeka. Veľmi pohotovo odpovedali na zvedavé otázky spolužiakov a nezabudli sa pochváliť svojimi najlepšími úlovkami. V priebehu besedy sa šiestaci príjemne zabavili a tiež sme sa mnohému priučili.
Beseda o včelách
„Ak uhynie posledná včela, ľuďom zostávajú štyri roky života." Mnohí už počuli tento slávny výrok Alberta Einsteina. Veľa zaujímavostí o živote a práci včiel, ich činnosti v úľoch a význame pre ľudí sa dozvedeli šiestaci na besede s včelárom pánom M. Šimičekom. Ten postupne zasvätil žiakov do tajomného sveta včelieho spoločenstva, ich poslania v prírode či deľby práce medzi sebou. Žiakov upútal svojimi vedomosťami a odpovedal im na ich zvedavé otázky. Veľmi zaujímavo im porozprával o vývine včely, cez všetky fázy jej života a jej charakteristikou. Oboznámil nás s úlohou matky – kráľovnej, s úlohami včiel – robotníc a úlohou trúdov. Informoval žiakov o namáhavej práci pri celoročnej starostlivosti o úle, spracovaním medu, výrobou rámikov. Pán včelár priniesol so sebou „náradie a nástroje“, ktoré sú pri práci včelára potrebné a vysvetlil žiakom ich využitie. A tak žiaci mohli vidieť ochranný odev včelára, rámček, plast, propolis, ba aj medík. Poradil nám, čo máme robiť, ak nás uštipne včela, vysvetlil ako dokážu včielky predpovedať počasie, akých majú nepriateľov a prečo sú také potrebné pre život na Zemi. Svoje rozprávanie obohatil o také poznatky, ktoré nie sú ani v učebniciach. Zaujímavá bola i tá časť, ktorá hovorila o produktoch včiel. Malo by byť i pre nás vzorom životné krédo včiel: „Kto nepracuje nech neje!“ V prípade včiel musí opustiť ich spoločenstvo. Pánovi M. Šimičekovi sa chceme poďakovať za úžasný zážitok, ktorý mohli deti prežiť, vidieť a zároveň sa poučiť
EU CODE WEEK
14.10.2019 Žiaci našej školy sa zúčastnili podujatia s názvom Edu Code Academy, v rámci ktorého si rozvíjali logické myslenie, pochopili základy programovania a kódovania, súťažili v tímoch vo vedomostnom Kahoot kvíze, skladali Rubikovu kocku, šifrovali v Morseho abecede, riešili logický test, pracovali s ozobotmi a platformou Ozoblockly, programovali cez aplikáciu Pocket Code a na záver ich čakala výzva: SCAVENGER HUNT, v ktorej sa cez platformu ActionBound museli prebojovať cez rôzne úlohy a získať heslo.
Krajší deň
Deviataci sa zapojili do projektu Krajší deň - dobrovoľníci v nemocniciach, ktorý koordinuje p. Vojtašeková. Projekt dobrovoľníctva je začiatkom väčšej podpory pohody pacienta a nadstavbou odbornej profesionálnej starostlivosti v nemocniciach Svet zdravia. Dobrovoľnícka činnosť je súčasťou prosociálneho správania, výrazom súcitu s inými ľuďmi. Tešíme sa, že aj naši deviataci sa dobrovoľne rozhodli pre službu chorým deťom a dospelým. Dievčatá spestrili dvere na detskom oddelení farebnými obrázkami. Chlapci vytvorili nástenky, ktorými spestria nemocničné chodby. Aj to je hodné nesmiernej úcty a obdivu. Žiakom prajeme, aby im dobrovoľnícke zanietenie vydržalo čo najdlhšie.
LONG LIVE THE KNIGHTS
Žiaci ôsmeho ročníka sa zapojili do medzinárodného projektu v rámci programu eTwinning s názvom LONG LIVE THE KNIHGTS, v ktorom budú spolupracovať so školou v Čechách a Grécku. . Program eTwinning sa zameriava na podporu využívania moderných informačných a komunikačných technológií za účelom vytvorenia partnerstiev európskych škôl. Žiaci pracujú v bezpečnom virtuálnom prostredí Twinspace a komunikačným jazykom je angličtina.Projekt LONG LIVE THE KNIGHTS je o pozitívnom myslení, ktoré by malo viesť k zlepšeniu školskej atmosféry ako aj atmosféry v spoločnosti. Počas roka ich čakajú tieto aktivity: 1. Predstavenie sa (škola, mesto, krajina), 2. E-bezpečnosť, 3. Aký je môj ideálny hrdina?, 4. Hrdina z literatúry, filmu, histórie, 5. Každodenní hrdinovia, 6. Charitatívna aktivita, 7. Čo môžem urobiť pre svoju planétu?, 8. Čo môžem urobiť pre svoje okolie, 9. Úsmev – Kde ho nájdem? Čo je pre mňa dôležité?, 10. Hodnotenie projektu
EURÓPSKY DEŇ JAZYKOV
Každoročne sa 26. septembra oslavuje Európsky deň jazykov, ktorý bol vyhlásený Radou Európy v roku 2001. Cieľom Európskeho dňa jazykov je upozorniť na dôležitosť učenia sa jazykov, podporiť rozvoj viacjazyčnosti, jazykovej a kultúrnej rozmanitosti, interkultúrneho porozumenia a celoživotného vzdelávania. Pri príležitosti tohto dňa sú v Európe usporiadané rôzne podujatia a aktivity, napríklad súťaže, besedy, kvízy, televízne a rozhlasové programy, jazykové kaviarne, či iné aktivity. Aj na našej škole ZŠ Ul.karpatská vo Svidníku má tento deň už niekoľkoročnú tradíciu. 2.októbra sa vyučovanie pre žiakov našej školy stalo iným ako je vo zvyku. Žiaci siedmeho a ôsmeho ročníka pripravili pre svojich spolužiakov zaujímavé prezentácie o krajinách, ktorých jazyky sa vyučujú na našej škole – anglický, ruský a nemecký jazyk. Okrem faktov o každej krajine sa snažili nájsť aj rôzne zaujímavosti z netypických miest, tradičnej kuchyne, či kultúry daného štátu. Po základnom prehľade a všeobecných informáciách nasledovala krátka hudobná ukážka, rozprávka alebo krátky film v cudzom jazyku, ktorý dotvoril ten správny obraz každého štátu. Pre žiakov boli pripravené rôzne súťaže, za ktoré dostali malé odmeny a pokračovali sme vedomostným kvízom, ktorý pozostával z otázok z predchádzajúcich prezentácií. Úlohou žiakov bolo odpovedať na 18 otázok a šiesti najúspešnejší žiaci získali „žolíka“ na odpustenie jednej zlej známky počas celého školského roka v rámci predmetov cudzích jazykov. Výnimočným nebol len tento deň Európskych jazykov, ale aj to, že prezentácie, kvízy, hudobné ukážky a aktivity si pripravili žiaci samostatne v spolupráci s učiteľmi cudzích jazykov a veľmi pekne ich samostatne aj odprezentovali. Za takúto pomoc a ochotu urobiť niečo navyše a pre iných im vedenie školy udelilo pochvaly, ktoré sú vyjadrením našej vďaky za to, že naše deti sú stále výnimočné a môžeme sa na nich spoľahnúť.
„Po stopách kultúrneho dedičstva v meste Svidník“
V rámci podujatia Dni európskeho kultúrneho dedičstva 2019 mesto Svidník, CVČ a SNM vo Svidníku pripravilo 3. ročník vedomostnej súťaže žiakov ZŠ „Po stopách kultúrneho dedičstva v meste Svidník“. Našu školu na súťaži zastupovali deviataci : T.Hvozdovič, D.Kseničová, B.Bajcura. Hlavnou témou bol skanzen a jeho pamiatky. Losovaním si vybrali stavbu – Hospodárska usadlosť z obce Kečkovce. O tejto usadlosti si pripravili prezentáciu, ktorú neskôr odprezentovali. Svoje vedomosti si preverili v testových úlohách, ktoré absolvovali v priestoroch starej školy a v závere podujatia si vyskúšali aj svoje zručnosti v zhotovovaní slamených srdiečok. Aj keď obsadili 4.miesto – blahoželáme im.
Prváci si pripomenuli Deň mlieka
Aj tento rok sme si v škole pripomenuli, aký veľký význam má pre náš život a náš organizmus mlieko. 28. september je vyhlásený Dňom mlieka. Podstatou tohto dňa je oslava významu mlieka v školách. Je to aj spôsob, ako upozorniť na dôležitosť pitia mlieka a na jeho zdravotné prínosy pre rastúce deti. Mlieko pozná azda úplne každý. Je to tekutina, ktorá dáva život a je našim hlavným zdrojom prísunu vápnika. A ten je predsa veľmi dôležitý pre stavbu kostí, zubov, ale aj celkového stavu organizmu a zdravia človeka. V tento deň sa žiaci prvých ročníkov obliekli do bielych tričiek, na znak bielej farby mlieka. Doniesli si mliečnu desiatu, rôzne syry, jogurty, ochutené mlieka a prostredníctvom rôznych aktivít si pripomenuli tento deň. Spoločne si prezreli video Objav mlieko, v ktorom sa dozvedeli všetko o mlieku, mliečnych výrobkoch a súťažili v konzumácii týchto mliečnych dobrôt. Veríme, že si žiaci uvedomili dôležitosť tohto bieleho zdravia a odteraz nebude chýbať v ich jedálnom lístku v akejkoľvek podobe.