Naši žiaci začali aktívne pracovať na projekte VYTVORME SI VLASTNÝ SVET od nadácie Slovenskej sporiteľne. Žiaci prostredníctvom prvej aktivity SVETOBEŽNÍK začínajú spoznávať Áziu a pripravujú sa na interaktívnu hru. Po krátkom motivačnom videu si najprv spoločne zopakovali základné poznatky o Ázii. Neskôr pracovali s interaktívnou tabuľou, kde bola zobrazená slepá mapa. Spoločne si zahrali hru Milionár a vypracovali test pozostávajúci z 20 otázok. Najväčšiu radosť mali siedmaci z novo zakúpených OZOBOTOV, s ktorými budú čoskoro samostatne pracovať. Veríme, že aj takto netradične objavia čaro nepoznaných krajín / Ázie , Európy /a budú bezprostredne komunikovať v anglickom jazyku.
Tretiaci v súťaži Talentagent
I keď slnko chodí skôr spať, jeseň radosť tiež môže dať, stromom dáva farby krásne, že sa o nich píšu básne. Žltá, hnedá, oranžová, tá sa dlho nezachová,ale i tu krátku chvíľu, tá krása dá žitia silu. Príroda nepotrebuje módnych návrhárov ani vizážistov, je sama o sebe krásna v každom období. Na jeseň je sfarbená do pestrých farieb. Takúto zaujímavú a nápaditú nástenku vytvorili žiaci 3. ročníka našej školy a zapojili sa do fotosúťaže Talentagent.sk, kde budú súťažiť o zaujímavé ceny.
Naši žiaci v súťaži Po stopách kultúrneho dedičstva v meste Svidník skončili tretí
Na začiatku školského roka prichádzajú aj nové aktivity žiakov, zapájanie sa do tvorby projektov, do súťaží. Prvou vedomostnou súťažou, do ktorej sme sa zapojili v rámci Dní európskeho kultúrneho dedičstva bola aj súťaž trojčlenných družstiev Po stopách kultúrneho dedičstva v meste Svidník. Organizátorom bolo CVČ v spolupráci s Mestom Svidník a Duklou Destination. Našu školu v tejto súťaži úspešne reprezentovali žiaci 8. ročníka: Maxim Sebastián Stecenko, Natália Niczová a Dávid Kuleša. V súťaži získali 3. miesto a poukaz na jednodňový výlet na Duklu. Súťaž bola členená do troch častí. Prvou úlohou družstva zhotoviť čo najviac fotodokumentácii zo zoznamu hmotných nehnuteľných pamätihodností mestá Svidník. Na fotke mali byť minimálne dvaja súťažiaci z troch, prípadne „selfie“ pred pamiatkou. Takto naši žiaci odfotili všetkých 17 vybraných pamiatok. Ďalšou úlohou bolo pripraviť prezentáciu jednej vybranej pamätihodnosti. Žiaci si vybrali sochu arm. gen. L. Svobodu na Námestí slobody, ktorú prezentovali pred porotou a spolu súťažiacimi družstvami. Poslednou časťou bol vedomostný test. Žiakom srdečne blahoželáme a želáme veľa ďalších úspechov.
EURÓPSKY DEŇ JAZYKOV
Z iniciatívy Rady Európy zo Štrasburgu sa Európsky deň jazykov každoročne oslavuje dňa 26.9. od roku 2001. Konajú sa rôzne podujatia, aktivity, či konferencie. Cieľom je podporiť 800 miliónov Európanov zo 47 členských štátov Rady Európy, aby sa bez ohľadu na vek, v školách aj mimo nich, učili viac jazykov a prekonávali jazykové bariéry. Žiaci na ZŠ na Ul.karpatská sa dnes zúčastnili 1.ročníka osláv Európskeho dňa jazykov v rámci školy. Pedagógovia predmetovej komisie jazykov (p.u: Kovaľová, Belišová, Magdziaková, Hvizdová) pripravili pre žiakov zaujímavú súťaž v dvoch kategóriách: I.kat.: 4.-6.ročník, II.kat.: 7.-9.ročník. Zaujímavosťou bolo, že žiaci súťažili v trojčlenných zmiešaných tímoch z každého ročníka. Žiaci si tak upevnili vzťahy medzi sebou. Súťažili v 5 disciplínach a zbierali body. (1. Hlavné mestá – priraďovačka, 2. Puzzle- vlajky, 3. Hláskovanie – spelling, 4. Triedenie do kategórií, 5. Hudobné ukážky). Všetci žiaci boli veľmi šikovní, súťaživí a disciplinovaní. Počas dňa ich povzbudzovali spolužiaci a držali im palce. Na záver boli všetky tímy odmenené diplomom a vecnými cenami. Tešíme sa záujmu žiakov a veríme, že v budúcom školskom roku si opäť tento deň pripomenieme. Všetkým srdečne blahoželáme a želáme im veľa úspechov v učení sa cudzích jazykov.
Umiestnenie:
I.kat: 1.miesto- Šturáková, Stecenková, Bača
2.miesto – Čordášová, Haníková, Pirščová
3.miesto – Melnyk, Kertisová, Siňar
II.kat: 1.miesto – Džupinová, Stecenko, Ilečko
2.miesto – Klebanová, Berežňak, Černej
3.miesto – Uhrin, Breda, Suchaničová T.
Hodnotenie našej školy Inštitútom pre ekonomické a sociálne reformy za šk. rok 2016/17
Obstáli sme ako škola s excelentnými výsledkami žiakov.
Biela pastelka
22.septembra 2017 sa na našej škole organizovala verejná zbierka Biela pastelka. Túto zbierku organizuje Únia nevidiacich a slabozrakých Slovenska už od roku 2002. Vďaka jej výťažku môže poskytovať svoje služby všetkým záujemcom na celom území bezplatne. V tento deň Lukáš a Tamara oslovili zamestnancov , rodičov a žiakov školy o pomoc na túto zbierku. Všetci , ktorí prejavili ľudskú ušľachtilosť a solidaritu prispeli pre dobro iných. Ďakujeme!
VYTVORME SI VLASTNÝ SVET
Naša škola získala finančný grant na projekt VYTVORME SI VLASTNÝ SVET od nadácie Slovenskej sporiteľne. Do projektu budú zapojení žiaci 6. a 7.ročníka v priebehu septembra až novembra 2017 pod vedením p.u Kataríny Hvizdovej (anglický jazyk) a p.u. Aleny Biskupovej (geografia). Celý projekt poukazuje na to, že všetky deti sú deťmi. Nie oni by mali zapadnúť do učiteľovho sveta, ale učiteľ by mal zapadnúť do ich. Hlavným cieľom je príprava interaktívnej hry, na základe ktorej sa odvíja vyučovanie. Hra funguje na princípe počítačovej hry - s tým rozdielom, že je reálna na hracích plánoch. Žiaci si volia krajiny, po ktorých cestujú a za splnené úlohy získavajú vlajky, mestá, erby. Hra je prepojená CLILOM v rámci rozšírenia vedomostí z geografie. Cieľom je odstrániť učebnicu z vyučovacieho procesu, podporiť prirodzenú zvedavosť detí, aktivizovať ich schopnosť kritického myslenia a zahrnúť všetky oblasti vyučovania cudzieho jazyka. Prostredníctvom jednotlivých aktivít (Svetobežník, Čo sa skrýva pod otáznikom, Cesta okolo sveta I, Cesta okolo sveta II, Objavy, Dajme o tom vedieť) sa žiaci naučia samostatne pracovať, vyhľadávať informácie, komunikovať bezprostredne v anglickom jazyku, nájdu si zahraničného projektového partnera, naučia sa pracovať s 3D tlačiarňou a interaktívnou tabuľou, budú rozvíjať logické myslenie pomocou OZOBOTOV, pripravia workshopy, zažijú hodiny s native speakrom, objavia čaro nepoznaných krajín Európy a Ázie.Zárukou efektívnosti bude podrobná metodika projektového vyučovania, minikronika, e-book, prezentácia projektových výsledkov pre rodičov a ostatných spolužiakov, šírenie myšlienky do iných škôl.
58. ročník Dukelského behu mieru
Upozornenie pre rodičov: Platba v ŠJ október 2017
Platba internetbanking číslo účtu ŠJ: 18739612/0200 .
IBAN: SK 57 0200 0000 0000 1873 9612
V okienku správa pre prijímateľa( doplňujúce údaje uviesť meno žiaka a triedu, variabilný symbol napr.: 10.17 konštantný symbol 0308).Pri vyzdvihnutí stravných lístkov predložiť výpis z účtu o zaplatení stravného, prípadne poslať faxom odfotený výpis o zaplatení.
27.9. 2017 - streda
28.9. 2017 - štvrtok
29.9. 2017 - piatok
1-4. ročník 18,60 eur
5-9. ročník 20,00 eur
Upozornenie pre rodičov: Platba v ŠJ september 2017
Platba internetbanking číslo účtu ŠJ: 18739612/0200 .
IBAN: SK 57 0200 0000 0000 1873 9612
V okienku správa pre prijímateľa( doplňujúce údaje uviesť meno žiaka a triedu, variabilný symbol napr.: 9.17 konštantný symbol 0308).Pri vyzdvihnutí stravných lístkov predložiť výpis z účtu o zaplatení stravného, prípadne poslať faxom odfotený výpis o zaplatení.
30.8. 2017 - streda
31.8. 2017 - štvrtok
4.9. 2017 - piatok
1-4. ročník 16,84 eur
5-9. ročník 18,10 eur
Oznam pre stravníkov
Oznamujeme stravníkom, že platby prostredníctvom internetbankingu je potrebné:
PRIDAŤ TRVALÝ PRÍKAZ
číslo účtu : SK 57 0200 0000 0000 1873 9612
PLATBA : I. stupeň 18,60 €
II. stupeň 20,00 €
variabilný symbol trieda ( napr. 1 ročník .... 1 )
správa pre príjemcu priezvisko a meno stravníka (nie rodiča)
dátum začiatku učinnosti 15.08.2017
dátum ukončenia platnosti účinnosti 16.05.2018
perodicita (mesačne)
vedúca ZŠS
Rozdelenie prváčikov v školskom roku 2017/2018
1.A. Triedna učiteľka Mgr. Oxana Chavková
Červeňáková Lucia Dercová Dorofeja Ducár Erik Oliver Farkašová Monika Fedoročková Sára Friga Michal Gogová Viktória Jesenská Nelka Kotulič Jozef Medveďová Marisa Očipka Lukáš Pukalec Peter Siváková Sofia Šovčík Ľuboš Vančišin Kristián Zvolyeva Sofiia
1.B. Triedna učiteľka Mgr. Martina RiškováBajcura Radoslav
Barančíková Nina Budaj Alechandro Bartolomej Dulebová Mia Fecenko Martin Hanušovská Julietta Ilčisková Ivana Kovaľová Slávka Krifková Klaudia Maďarová Kristína Madzin Ján Malačinová Vanesa Michališin Maroš Petríková Nella Petríková Romana Surdenik Alex
TATRANSKÍ RYTIERI
- Tretiaci počas celého školského roka pracovali na environmentálnom projekte TATRANSKÍ RYTIERI. Rozhodli sa, že pomôžu uchrániť krásu našej prírody pre ďalšie generácie. Úloha nebola ľahká. Dokázali to svojimi skutkami. Uvedomili si, že príroda sa nám za každý odvďačí. Zložili rytiersky sľub a mohli začať. Na jeseň z odpadového materiálu zhotovili vtáčie búdky a celú zimu prikrmovali sýkorky belasé, sýkorky bielolíce, hýle, vrabce. Na deň Zeme vyčistili okolie školy a vyrobili veľký plagát, pred školou vysadili kvety, o ktoré sa starajú. Prírodu začali vnímať inými očami. Všetko to zdokumentovali, nakreslili obrázky a vytvorili z nich peknú knihu. Veríme, že heslo PRÍRODA NÁM, MY PRÍRODE ich bude sprevádzať celý život.
Vzácna návšteva na ZŠ Karpatská
Pri príležitosti 300- tého výročia narodenia Márie Terézie si žiaci dejepisného krúžku minulý týždeň pripravili pre svojich spolužiakov vedomostno-zábavný kvíz. Súťažiacimi boli trojčlenné družstvá 5. až 8. ročníka. Kvíz pozostával z troch vedomostných kôl a štyroch praktických úloh. Nad súťažiacimi bdela porota v zložení Mgr. Vitková Renáta , Laura Majdáková – víťazka DO . Kedže porote chýbal jeden člen , zavolali sme si na pomoc panovníčku Rakúsko – Uhorska Máriu Teréziu.Žiaci ukázali svoje vynikajúce vedomosti a za zvukov barokovej hudby sa predviedli aj v praktických úlohách. Víťazom sa stalo družstvo siedmeho ročníka v zložení : Henrieta Golisová , Zuzana Klebanová , František Mrážik. V skutočnosti však boli víťazi všetci , ktorí sa tohto kvízu zúčastnili. Za svoje vedomosti boli ocenení hodnotnými cenami. Veľké poďakovanie patrí pani uč. Belišovej za pomoc pri usporiadaní kvízu, ako aj za vedenie Dejepisného krúžku. Taktiež chceme poďakovať p. Kaščákovi za sladké občerstvenie.
ČÍTAME S OSMIJANKOM
Tretiaci sa v tomto školskom roku zapojili do projektu "ČÍTAME S OSMIJANKOM". Je to projekt, ktorý je zameraný na rozvoj čítania a jazykovej kultúry pre deti mladšieho školského veku. V 13. ročníku súťaže pozval Osmijanko čitateľov odhaliť tajomstvá nekonečnej literárnej záhrady, ktorú tvorilo 8 kníh - Astrid Lindgrenová: Pippi Dlhá Pančucha, Peter Glocko: Vodníkové zlaté kačky, Jiří Dvořák: Hávedník, Krista Bendová, Tomáš Janovic: Bola raz jedna trieda, Dušan Dušek: Babka na rebríku, Krista Bendová: Osmijankove prekážkové rozprávky, Toňa Revajová: Johanka v zapadáčiku. Ku každej knihe mali žiaci splniť 2 úlohy. Knihy svojimi nadčasovými témami - vzťahy v rodine, kamarátstvo inakosť, jedinečnosť každého človeka, tolerancia, dôležitosť dobrých skutkov, empatia, vzťah k prírode, zodpovednosť, pravdovravnosť - podnecovali deti k uvažovaniu o sebe, o vzťahu k iným ľuďom a veciam. Pri náročnom hľadaní správnych odpovedí im pomáhala aj pani Tatiana Ducárová, pracovníčka Podduklianskej knižnice vo Svidníku, ktorej by sme sa chceli čo najsrdečnejšie poďakovať.
ZAUJÍMAVÁ HODINA VLASTIVEDY
Tretiaci zažili zaujímavú hodinu vlastivedy. Za domácu úlohu dostali zhotoviť projekt, v ktorom budú prezentovať zaujímavý hrad Slovenska. Žiačka Sophia Mone Ota sa úlohy zhostila po svojom. Keďže do 31.3.2017 bola žiačkou základnej školy v Japonsku a slovenské hrady nepozná, rozhodla sa prezentovať japonský hrad v Nagoji. Svojim spolužiakom zaujímavo porozprávala o jednotlivých častiach hradu, jednoducho zariadených miestnostiach. Doniesla ukázať aj svoje kimono, ktoré dostala na svoje prvé narodeniny, porcelánovú bábiku, ktorá bola oblečená v taktiež v kimone, veľký albun fotografií z Japonska. Porozprávala deťom o japonskej kultúre, národnom jedle, naučila ich jesť paličkami. Spolu skúšali skladať origami. Spolužiaci boli nadšení a z hodiny si odniesli veľa zážitkov a nových vedomostí.
63.ROČNÍK SLÁVNOSTI KULTÚRY RUSÍNOV- UKRAJINCOV SLOVENSKA
Dňa 16.6.2017 dievčatá ZŠ karpatská vystúpili na 63. SLÁVNOSTIACH KULTÚRY RUSÍNOV- UKRAJINCOV SLOVENSKA v Podduklianskej knižnici na úvod besedy ukrajinských spisovateľov a v kultúrnom programe na námestí vo Svidníku. Na akordeóne ich sprevádzal pán Vladislav Sluk.
Odovzdávanie cien - MAKS, KLOKAN a zber SABi viečok
V tomto školskom roku sa do riešenia Maksa zapojilo 9 žiakov našej školy. Súťaž pozostávala z 8 kôl a v každom bolo treba vyriešiť 4 úlohy, ale aj tí, čo vyriešili bezchybne 4 kolá sa mohli tešiť z cien. V tomto roku to bola hra Rat Hot, ktorú získala Tamarka Lastivková a hra Aton potešila Ľubka Mihalkanina, Patrika Janeka a Alexa Uhrina. Dávida Tomečka, Maxima Černeja, Emu Vanátovú, Richarda Harakaľa a Daniela Haníka diplom Maksifrajer. Zároveň si prevzali ceny a diplomy za riešenie najväčšej medzinárodnej matematickej súťaže Klokan 23 úspešní riešitelia 5. -9. ročníka. Najviac sa darilo Katke Gulovej, Lukášovi Bredovi a Dávidovi Tomečkovi, ktorí sa umiestnili na 1. mieste na Slovensku a získali hru HOOK, Richard Harakaľ, Jozef Ilečko, Viktória Vojčeková, Tomáš Haninčík, a Ľubomír Mihalkanin získali sadu pier a slúchadlá Maxim Černej a Alexandra Štoffová slúchadlá.V júni už tradične vyhodnocujeme aj najlepších zberateľov SABI viečok. Našej škole sa tento rok podarilo získať 5. miesto a preto sme získali poukážku v hodnote 200 eur na nákup cien pre najlepších zberateľov, ku ktorým patria: Kaliňaková, Lastivkové, Haníková, Gulová, Senajová, Džupinová, , Jurkovič, Ilečko, Čičvarová, Bajcura... Aj „SABIzberači „ sa mohli potešiť peknými cenami.Blahoželáme a želáme veľa chuti do riešenia a zbierania aj v budúcom školskom roku.
Tretiaci a ôsmaci na výlete
Vo štvrtok 15. 6. 2017 sa tretiaci spolu so svojimi kamarátmi ôsmakmi zúčastnili koncoročného výletu. Začali ho prehliadkou Staroľubovianskeho hradu, kde sa práve konalo podujatie "Vstúpte s nami do rozprávky". Úlohou detí bolo nájsť korunovačnú korunu, ktorú kráľ stratil na hrade. Jednotlivé časti, 6 zlatých ľalií, získavali za splnenie rôznych druhov úloh, hlavolamov a rébusov. Po získaní všetkých častí si kráľ vybral tretiačku Sašku Ondriovú a slávnostne ju korunoval za kráľovnú. Obidve triedy dostali za odmenu diplom. Súčasťou prehliadky hradu bolo vystúpenie sokoliarskej skupiny sv. Bavona z Banskej Štiavnice, ktorí predviedli dravých vtákov. Nebojácne deti zdolali aj vysokú hradnú vežu, z ktorej bol nádherný výhľad na Vysoké Tatry a okolitú krajinu.Druhou častou výletu bola prehliadka Belianskej jaskyne. Tá preverila fyzickú zdatnosť žiakov. Najskôr museli zdolať lesnú cestu dlhú 1 kilometer s prevýšením 122 metrov. V jaskyni prekonali 3 820 metrov s výškovým rozdielom 168 metrov a 860 schodov. Všetci si zaslúžia za zdolanie všetkých úloh a prekážok pochvalu.